Tiilet, harkot, ikkuna- ja ovipalkit

KILLUSTIK ÜMAR FR. 40-70 25KG
Varastossa
8.32€ / säkki ALV 0% hinta: 6.71€ / säkki
0.33€ / m²
KERGSILLUS 250x2690
Varastossa
124.20€ / kpl ALV 0% hinta: 100.16€ / kpl
RK ÄÄREKIVI 500X60X130 PUNANE
Varastossa
3.26€ / kpl ALV 0% hinta: 2.63€ / kpl
KILLUSTIK GRANIIT FR. 5-8 25KG
Varastossa
7.24€ / säkki ALV 0% hinta: 5.84€ / säkki
0.29€ / kg
KILLUSTIK KLOMB. FR. 8-16 25KG
Varastossa
7.27€ / säkki ALV 0% hinta: 5.86€ / säkki
0.29€ / kg
RK MURUKIVI 240X160X80MM HALL
Varastossa
0.69€ / kpl ALV 0% hinta: 0.56€ / kpl
KILLUSTIK ÜMAR FR.  8-16 25KG
Varastossa
7.27€ / säkki ALV 0% hinta: 5.86€ / säkki
0.29€ / kg
KERGSILLUS 250x2390
Varastossa
101.20€ / kpl ALV 0% hinta: 81.61€ / kpl
KILLUSTIK ÜMAR FR.  5-8 25KG
Varastossa
7.27€ / säkki ALV 0% hinta: 5.86€ / säkki
0.29€ / kg
RK UNI-KIVI 60MM PUNANE 39/m2
Varastossa
0.60€ / kpl ALV 0% hinta: 0.48€ / kpl
KILLUSTIK ÜMAR FR. 16-32 25KG
Varastossa
7.27€ / säkki ALV 0% hinta: 5.86€ / säkki
0.29€ / kg
KILLUSTIK GRANIIT FR. 16-32 25KG
Varastossa
7.24€ / säkki ALV 0% hinta: 5.84€ / säkki
0.29€ / kg
RK VEERENN KOGUJA HALL 400X400X60
Varastossa
7.27€ / kpl ALV 0% hinta: 5.86€ / kpl
KILLUSTIK GRANIIT FR. 8-11 25KG
Varastossa
7.24€ / säkki ALV 0% hinta: 5.84€ / säkki
0.29€ / kg
COLUMBIA PLOKK NURK 190X190X390/ 75TK
Varastossa
1.77€ / kpl ALV 0% hinta: 1.43€ / kpl
VESIKOURU KEVYT HARMAA 400X200X60
Varastossa
4.51€ / kpl ALV 0% hinta: 3.64€ / kpl
KERATERM PLOKK 38 250x380x238
Ei saatavilla
Loppuunmyyty
KERATERM PLOKK 25 375x250x238
Ei saatavilla
Loppuunmyyty
KERATERM PLOKK 44 245x440x238
Ei saatavilla
Loppuunmyyty
KERATERM PLOKK 51 250x510x238
Ei saatavilla
Loppuunmyyty
KERATERM PLOKK 17,5 470x175x238
Ei saatavilla
Loppuunmyyty
KERATERM PLOKK 12 440x120x238
Ei saatavilla
Loppuunmyyty
RK ÄÄREKIVI 1000X150X290 HALL
Ennakkotilaus
Loppuunmyyty
RK MUNGAKIVI 60MM PRUUN 51tk/m2
Ennakkotilaus
Loppuunmyyty
RK UNI-KIVI 80MM PUNANE 39/M2
Ennakkotilaus
Loppuunmyyty
RK UNI-KIVI 80MM HALL 39/M2
Ennakkotilaus
Loppuunmyyty
RK MUNGAKIVI 60MM MUST 51tk/m2
Ennakkotilaus
Loppuunmyyty

Usein kysyttyjä kysymyksiä kategoriasta Tiilet, harkot, ikkuna- ja ovipalkit

Mitä ovat Tiilet, harkot, ikkuna- ja ovipalkit ja mihin niitä käytetään?

Tiilet, harkot, ikkuna- ja ovipalkit ovat rakenneosia uudis- ja korjausrakentamiseen: savitiilet, betoniharkot, kalkkihiekkatiilet, kevyt- ja lämmöneristävät harkot sekä teräs- ja betonipalkit. Niitä käytetään kantaviin ja ei-kantaviin seiniin, aukkojen tuentaan, julkisivujen verhoukseen ja piha-alueiden reunakivinä; tuotekohtaiset mitat ja kantavuudet löytyvät tuotekuvauksista.

Mitä harkkoa kannattaa valita ulkokuoriin kantaviin seiniin: kevytbetoni vai kevytsora (keramsiitti)?

Valinta riippuu lämmöneristyksestä ja kantavuudesta: kevytbetoni (kaasubetoni) tarjoaa paremman lämmöneristyksen ja tarkat mitat, kun taas kevytsoraharkot (keramsiitti) ovat kestävämpiä ja kosteutta sietäviä. Tarkista kunkin tuotteen tiheys ja puristusluokka tuotekuvauksesta ja vertaa rakennusprojektisi vaatimuksiin.

Minkä kokoisia harkkoja ja palkkeja valikoimassa on?

Valikoimassa on tavallisia mittoja, kuten plokkeja 190×190×585 ja 240×190×585 sekä keraamisia plokkeja 245×440×238; valmiit sillukset löytyvät mitoissa kuten 100×1790, 200×2390 ja 300×2390 mm. Tarkat mitat löytyvät kunkin tuotteen teknisistä tiedoista — vertaa niitä työsi muurauksen ruudukkoon.

Sopiiko kevytpalkki ikkuna-aukkoihin kaasubetoniseinään?

Kevytpalkit (polymeerit tai kevytbetoni) soveltuvat kaasubetoniseiniin edellyttäen, että palkin kantavuus ja maksimi jänne vastaavat aukon leveyttä. Tarkista tuotteen ilmoittamat jänne- ja asennussuositukset sekä seinämateriaaliin sopivuus.

Mitä eroa on savitiilen ja silikaattitiilen välillä julkisivukäytössä?

Savitiilet (poltettu tiili) tarjoavat paremman pakkasenkeston ja visuaalisen valikoiman, kun taas silikaattitiilet ovat geometrisesti tarkkoja ja lujuudeltaan hyviä. Julkisivuun kannattaa valita savitiili, jos ulkonäkö ja pakkasenkesto ovat etusijalla; tarkista tuotteen pakkasluokka ja mitat.

Miten laskea tarvittavien harkkojen ja palkkien määrä seinään/aukkoihin?

Laske seinän pinta-ala (pituus×korkeus) ja jaa se yksittäisen harkon peittävyydellä (esim. 240×190 mm) ottaen huomioon saumaleveys; lisää 5–10% hukkaan ja leikkuuvaraa. Palkkien määrässä huomioi aukon leveys ja valitse tuote, jonka maksimijänne vastaa aukon leveyttä, käyttämällä tuotteen teknisiä tietoja.

Mitkä kivet sopivat pihalle ja jalkakäytävälle valikoimasta?

Pihatöihin ja jalkakäytävälle sopivat jalkakäytävän kivet ja reunakivet kuten RK MUNGAKIVI 60 mm tai RK ÄÄREKIVI 500×60×130; valitse paksuus 60–80 mm kävelyalueille ja 100+ mm ajoteille. Tarkista tuotteen pakkasenkesto ja pinnan viimeistely tuotekuvauksesta.

Mitä harkkoja käytetään sisäisen lämmöneristyksen ja äänieristyksen parantamiseen?

Sisätiloissa kannattaa käyttää akustisia ja lämmöneristäviä harkkoja, kuten BAUROC ACOUSTIC 100×200×600, jotka tarjoavat paremmat ääneneristys- ja lämmöneristysominaisuudet. Vertaile tiheyttä ja tuotteen ilmoitettuja akustisia arvoja ennen valintaa.

Mikä materiaali sopii paremmin perustuksiin: valuharkot vai täyskivi?

Perustuksiin sopivat parhaiten betoniharkot tai täysbetonituotteet, sillä niillä on korkea lujuus ja alhainen vedenimukyky. Valitse tuote, jonka puristusluokka ja kosteusominaisuudet sopivat perustuksille — nämä tiedot löytyvät tuotekuvauksesta.

Miten valita julkisivun verhoukseen sopiva kiven sävy ja pinta?

Vertaile verhoilu- ja luonnonkiven näytteitä eri valaistuksissa, tarkista tasapaksuus ja kiinnitysmenetelmä. Tilaa näytteet, sovita sävyjä päivänvalossa ja varmista että valittu kivi täyttää pakkasenkeston ja massan vaatimukset kiinnitysjärjestelmälle.